Žlebského Zubra ovládl loňský vicemistr republiky, náš Tomáš Dudek skončil třetí

V neděli 5.7.2020 se uskutečnil XXVI. ročník amatérského závodu Žlebský Zubr za účasti 109 závodníků napříč různými věkovými kategoriemi. Náš tým měl v závodě zastoupení prostřednictvím Tomáše a Michala Dudkových.

Startovní pole se vydalo na trať dlouhou 60 kilometrů v pravé poledne ze Žlebů směr východ do Železných hor. Prvních 15 km s převážně mírným stoupáním měl peloton vítr v zádech a jelo se převážně pohromadě. V nájezdu do prvního těžkého stoupání na Seč začal Tomáš Kalojíros (AC Sparta Praha) tvrdit muziku. Náš Tomáš s Michalem nástup zachytili a ujížděli vstříc vrcholu společně s dalším profesionálem Richardem Habermannem (Topforex) a cyklokrosařem Meyerem (KC Hlinsko). Bohužel tempo bylo natolik vysoké, že za polovinou kopce zvolňuje Michal a je dojížděn zezadu dalšími závodníky. Těsně před vrcholem tempu nestačí ani Tomáš a trojice profíků mu ujíždí. Tomáš se stává součástí zformované další trojice společně s bývalým úspěšným silničářem Zbyňkem Kudrnou (Enduraining) a mladičkým bikerem Josefem Kunáškem (Expres cz Kolín). Za dvěma unikajícími skupinkami se vytváří silná patnáctičlenná skupina, ve které zpočátku chybí náš Michal, ale po pár kilometrech se do skupiny v jednom z výjezdu připojuje.

Z vysokého tempa první skupiny odpadá Meyer a připojuje se k našemu Tomášovi. Michal jedoucí v hlavní skupině zahlídne před sebou na rovinatých úsecích modré dresy (patřící bráchovi a dlouholetému kamarádovi Zbyňkovi Kudrnovi, s kterým společně závodili v Příbrami), a z obav dojetí úniku se přestává podílet na tempu jeho skupiny, která má v daný okamžik ztrátu přibližně jedné minuty.

Náskok dvou profesionálních závodníků stále vzrůstá a je jasné, že vítězství bude dnes připsáno jednomu z nich. Svižný západní vítr rychle ubírá sily Tomášově skupině, ke které se stále přibližuje za nimi jedoucí peloton. Michal úmyslně zpomaluje na špici skupinu a zároveň se snaží likvidovat vznikající úniky ve prospěch bratra a kamaráda.

Po překonání převýšení tisíc metrů se po hodině a půl z vítězství raduje Tomáš Kalojíros před Richardem Habermannem. O dvou prvních místech tedy bylo rozhodnuto. V posledních kilometrech závodu se strhl urputný boj o třetí, bronzovou, příčku. Michalova skupina 4 km před cílem na vrcholu Železných hor ztrácí na skupinu Tomáše 35 sekund, ale po sjezdu a krátké rovince je náskok stažen na pouhých 10 s. Nájezdem do finálního kilometrového stoupání Tomáš akceleruje ze čtyřčlenné skupiny a do cíle dojíždí na celkovém třetím místě a zároveň prvním místě v kategorii M30. Moc gratulujeme, Tome! Tomášovi kolegové z úniku jsou nakonec pohlceni balíkem. Uff, ještě že Tomovi zbylo z únik pár sil. Michal vyjíždí na kopec na celkovém 12. místě, ale připisuje si druhé místo za Tomášem v kategorii M30. Michal dodává: „Ani ve snu by mě nenapadlo, že bych mohl jet ještě o bednu. Uspokojením pro mě bylo zejména celkové třetí místo bráchy, na kterém jsem se trochu nepřímo mohl podílet. Umístění na bedně v kategorii beru jako třešničku na dortuembarassed.“

Výsledky