VIPRO závodníci poměřili síly s českou MTB špičkou

V sobotu 13. 6. 2020 odstartovala série závodů na horských kolech NOVA CUP v Sázavě. Na startovní pásce se sešla kompletní česká MTB špička. Tuto příležitost si nenechali ujít ani naši VIPRO borci ve složení Michal Kollert, Tomáš  a Michal Dudkovi. Na start osmdesátikilometrové trasy se postavili po boku aktuálně nejlepšího českého bikera Ondřeje Cinka, olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého, olympionika Jana Škarnitzla či kompletního týmu Future Cycling-Northwave v čele s vicemistrem světa v maratonu Kristianem Hynkem či úřadujícím českým šampionem Martinem Stoškem.

Kdo zná tento závod tak ví, že se jedou trasy tři. Střední, která měří 40 km a startuje cca o hodinu dříve, kde jsme měli želízko v ohni v podobě Davida Černohorského. Dlouhá trasa započala v 11 hodin, kdy se závodníci rozjeli už do extrémně horkého a dusného dne. V 11:15 byla odstartována i nejkratší trasa na 16 km bez naší účasti.

VIPRO tým se spíše specializuje na silnice a tak očekávání s ohledem na konkurenci, terén a parné počasí nebyla veliká. Hned po startu se rozjelo ostré tempo a peloton se již při stoupání nad Sázavou začal dělit na skupinky dle výkonnosti. Čelo v té době vedle profesionálů také okupovali ještě Michal Kollert s Tomášem Dudkem. Michal Dudek zvolil spíše volnější tempo, aby se neodrovnal hned po startovním výstřelu. Ukázalo se, že tempo je opravdu více než závodní a i naši borci přizpůsobili tempo větší jistotě na úspěšný dojezd. Michal Kollert s Tomášem Dudkem jeli kolem 20. a 30. místa, Michal Dudek se držel v první padesátce.

První v cíli dlouhé trasy byl Martin Stošek, který za cca 3 hodiny s rychlostním průměrem 27 km/hod zdolal nelehký sázavský terén a vydržel jet tempo i za extrémního dusna. Diváci ho ocenili zaslouženým aplausem.

Michal Kollert bojoval do posledních metrů s bikerskou elitou, a nakonec si dojel pro celkové 20. místo. Nutno podotknout, že Michal jel první závod v životě na horském kole a v takto nabité konkurenci obstál na jedničku. Michale, gratulujeme ke skvělému výsledku.

To místním odrodilcům Dudkovým sázavské kopce vůbec „nechutnaly“.  Horko vysává Tomášovi energii rychleji, než by čekal, a musí okolo čtyřicátého kilometru z nastoleného tempa slevit. Za nedlouho se na něj dotahuje brácha a pokračují spolu s vidinou vzájemné pomoci. Bohužel horská kola jsou zákeřná a na padesátém kilometru dostává křeče Michal a začíná už jenom boj o dojetí do cíle. Těžko říci, kdo z nich trpí více, ale kluci s bolestivými výrazy protínají pásku na 53. místě Michal a 62. místě Tomáš.

David Černohorský, náš zástupce na krátké trati, si dojel pro krásné 34. místo.

Zatím to vypadá, že na horských kolech díru do světa neuděláme, ale propadák to rozhodně nebyl. Děkujeme kluci za bojovnost a odhodlání, jaké jste širokým gumám dalismile.

VÝSLEDKY

CORNY JÍZDA / A (80 KM)

NICEBOY JÍZDA / B (40 KM)