Přes devět stovek účastníků jako rekordní počet v 39leté historii. Ideální počasí, nebylo úplné vedro, ale i slunce se ukázalo. Napínavý souboj na nejdelší obr-trati až do posledních metrů. A ještě lepší atmosféra nejen podél trati, ale po celé tři dny všude vůkol. „Moc se nám to povedlo. Jsem nejmíň zničený za těch osm let, co to děláme,“ hlásil spokojeně Jan Novota, ředitel už kultovní akce Tour de Zeleňák v Rumburku, předposledního dílu letošní série RoadRace.

Na delší trati o délce 106 km zůstávala vepředu větší skupinka celý první okruh (přes Jiříkov, Šluknov, Lipovou, Dolní Poustevnu a Staré Křečany s převýšením 690 metrů) i přes obrátkový dvojkopec. Rozdělení nastalo až ve druhém kole, nějakých deset kilometrů před cílem. Nastoupil Petr Fiala (Xeelo), už vítěz letošní série RoadMarathon, přidali se Tomáš Kalojíros (RRK Group/Pierre Baguette/Benzinol) a Jan Brňák (Cyklotrener.com). Kousek za nimi zůstali veteráni Vladimír Uličný (49 let!!!) s Václavem Nežerkou (37).

„Nechtěl jsem aktivně sjíždět našeho Fialu, jenže nás doskočilo asi sedm lidí, měli jsme je na dohled,“ říkal pak Uličný. Asi desetivteřinový náskok však zlikvidovaly závory. Těsně před špičkou projížděl vlak a než se zvedly, sjelo se znovu patnáct lidí. Tři kiláky do cíle se začínalo od začátku. „Bral jsem to v klidu, nerozhodilo mě to, tohle k závodům patří,“ pokrčil rameny pozdější vítěz Tomáš Kalojíros.

„Chtěl jsem jít hodně dopředu před esíčkem před cílem, to se mi povedlo, rozjel jsem to vlastně i Petrovi (Fialovi). Na kostkách mě pak všichni tři, vlastně všichni ti z původního úniku, přelezli,“ komentoval finále Vladimír Uličný, profesí ajťák, zabývající se software developmentem, který zvládne na kole odjezdit z východního okraje Prahy na Posázáví týdně okolo patnácti hodin. Letos byl i desátý mezi čtyřicátníky na mistrovství světa v Glasgow. Skvěle tu držel týmový prapor i za Michala Kollerta, jehož hojící se ruka stále do bojové vřavy nepustí.

„Všechna čest těmhle klukům,“ ocenil Tomáš Kalojíros (v cíli za 2:33:34), vzhledem ke svému profi statutu nepobírající body do RoadCupu – přitom už letos vyhrál Mamut tour, slovenskou L´Etape nebo Lawi tour. „Já jsem chtěl použít závod pro změnu rytmu, trénink intenzity. Kratší kopce se jely hodně rychle, určitě mi to prospělo. Zkoušel jsem i chvíli potáhnout, ale pak se to zase spojilo,“ vyprávěl.

Zdroj a celý článek zde na roadcycling.cz