Z L’Etape by Tour de France máme puntíkatý dres a kousek chyběl k žlutému;-)

Je brzké ráno sobota 28. srpna a v sousedství areálu Strahovského stadionu v Praze se vše chystá ke startu  prvního ročníku cyklistického závodu L’Etape Czech Republic by Tour de France. Jednoznačně jde o největší cyklistickou akci pro veřejnost na našem území za poslední roky s cílem vytvořit atmosféru, kterou zažívají závodníci a fanoušci při ikonické Tour každý rok. Je zajištěno zázemí pro zhruba 1600 účastníků závodu všech věkových kategorií a jejich doprovod. Pro nejlepší jsou připraveny originální trofeje v podobě žlutého, puntíkatého a zeleného dresu dodané přímo organizátorem Tour de France a další věcné ceny, takže je opravdu o co bojovat.

V prostoru vyhrazeném pro náš tým stavíme reklamní stan s logem našeho hlavního sponzora Xeelo a vytváříme zázemí pro naše závodníky a hosty. S blížící se dobou startu začíná atmosféra kolem nás gradovat. Míjí nás množství návštěvníků a účastníků závodu, kteří si se zájmem prohlíží vystavené věci spojené s činností týmu. Dle mnoha ohlasů jde o zdařilou prezentaci našich sponzorů a týmu Xeelo jako celku.

Do startu zbývá hodina a ve stanu se objevují naši tři jezdci. Jmenovitě dnes o co nejlepší výsledek zabojují Michal Kollert, Tomáš Dudek a Vláďa Uličný. Je poměrně chladno, ale naštěstí zatím neprší. Všichni tři ještě doplní výživu a pití pro závod a jdou na start. Čeká je 130 km náročné kopcovité trati s převýšením 1600 metrů, jednou sprinterskou a dvěma vrchařskými prémiemi.

Jsme v prostoru startu, závodníci se řadí do vymezených koridorů, naši borci stojí v první startovní řadě. Probíhá focení a začíná živý přenos. Objevuje se ikona, paralympijský vítěz Jirka Ježek a zve našeho Michal Kollerta ke společnému focení. Atmosféra je opravdu elektrizující. A je to tady, je odstartováno, jezdci se za hlučné podpory stovek diváků vydávají na trať závodu.

Prvních 7 km se jede za zaváděcím vozem a pak je v Hostivici odmáván ostrý start. Ohromná masa závodníků jede v nekončícím balíku. Kdo bude vpředu, bude mít v závodě nespornou výhodu. První prověrkou připravenosti borců je zhruba na 20 kilometru stoupání v Podkozí. Naši borci se drží v čele a startovní pole se začíná dělit. Vývoj určuje zhruba 50 jezdců, kteří vědí, že rozhodující fáze závodu přijde později. Jede se solidní tempo, rychlostní průměr se drží na 40 km/h. Po průjezdu Lány se peloton obrací k jihu a na čele závodu je stále stejná skupina jezdců. Přichází náročný sjezd do Zbečna a následně nejnáročnější stoupání dne, obávaný Sýkořičák. Rozhodne toto stoupání závod? Zhruba ve třetině kopce za to bere Michal Kollert a rozjíždí pekelné tempo. Jediný, kdo je schopen akceptovat jeho nástup je Daniel Turek, z rakouského týmu Felbermayr. Na vrchařské prémii vítězí Michal Kollert a dvojice má náskok na skupinu dalších pěti jezdců 20 sekund. Ve třetí skupině se ztrátou 40 sekund jedou Vláďa Uličný a Tomáš Dudek. Vedoucí dvojice začíná při sjezdu přes Nižbor do Berouna spolupracovat a náskok se začíná zvyšovat. Bude to stačit na početnější skupinu za nimi? Nebyl útok na 65 km příliš brzy? Odpověď přichází při průjezdu Berounem. Časový odstup dosahuje 40 sekund, to už vypadá nadějně, ale do cíle je stále ještě daleko. Atmosféra ve městě je fantastická. Stovky fandů povzbuzují a závoďáci si připadají opravdu jako by jeli etapu Tour de France. Díky moc Beroune!

Vedoucí dvojice jede vysoké tempo, doslova vyletí stoupání na Bubovice a pokračuje zvlněným terénem do Nenačovic, kde je připravena druhá vrchařská prémie závodu. Na vrcholu je opět první Michal následován v háku Danem. Náskok na druhou skupinu, kde jede i skvělý závoďák Kristián Hynek, dosáhl 1:10 minuty, třetí skupina již ztrácí přes 3minuty. To už vypadá pro oba borce hodně nadějně. Rozhodnutí o vítězi zřejmě vzejde z jejich vzájemného souboje v poslední části závodu.

Dvojice po 110 kilometrech vjíždí do Prahy a začíná se blížit k cíli, který je opět v prostoru u Strahovského stadionu. Je jasné, že o vítězi rozhodnou lepší nohy ve stoupání u Motolské nemocnice nebo až sprint na cílové rovince.

A je zde poslední stoupání. Dan Turek nastupuje a odskakuje Michalovi Kollertovi, který již není jeho tempo schopen akceptovat. Je rozhodnuto. Cílem projíždí Dan Turek první a za chvíli se v cílové rovince objevuje náš Michal Kollert. Za úžasného povzbuzování diváků projíždí cílem na fantastickém druhém místě. Neuvěřitelná atmosféra, to se těžko popisuje. S odstupem necelých 2 minut přijíždí druhá tříčlenná skupina a Kristián Hynek bere třetí místo. Za další 3 minuty se objevuje třetí skupina a k našemu nadšení na 5. a 6. místě dojíždí Vláďa Uličný a Tomáš Dudek. Skvělý výkon borci!

Je po závodě a v prostoru týmového stanu panuje skvělá atmosféra. Tým se skvěle prezentoval na mediálně nejdůležitější cyklistické akci roku. Michal Kollert 2. místo celkově, 1. v kategorii nad 30 let a dres pro nejlepšího vrchaře závodu. Vláďa Uličný 5. místo celkově a 1. místo v kategorii nad 40 let. Tomáš Dudek 6. místo celkově a 4. v kategorii nad 30 let.

Byl to skvělý pohled na stupně vítězů s borci v našich týmových dresech, bylo skvělé vidět tolik lidí, kteří uznale aplaudovali našim chlapcům, byla to skvělá prezentace našeho týmu za velké mediální pozornosti sdělovacích prostředků. Ještě jednou díky všem, kteří se na tom podíleli.

Respekt a poděkování patří i pořadatelům akce za skvělou organizaci a atmosféru, která se jim na trati a zejména v prostoru startu a cíle podařila vytvořit. Bylo to perfektní.

Za rok při dalším ročníku L’Etape Czech Republic by Tour de France určitě nashledanou.