Pohár pro vítěze L´Etape Czech Republic by Tour de France zvedl nad hlavu Michal Kollert

Je sobota 11. 6. 2022 a v Praze, v těsné blízkosti Strahovského stadionu, vrcholí přípravy na start 2. ročníku nejvýznamnějšího amatérského cyklistického závodu u nás, který nese hrdý a mnohé naznačující název L´Etape Czech Republic by Tour de France. Závod je vypsán na 2 tratích 136 a 91 km a celkový počet přihlášených jezdců se zastavil na neuvěřitelném čísle 2240. Mezi startujícími se objevují slavná jména jako Andy Schleck, vítěz slavné Tour de France nebo Zdeněk Štybar, jeden z nejlepších českých profi jezdců posledních let. Náš tým Xeelo chce v silné konkurenci uspět a navázat na loňské senzační 2. místo Michala Kollerta v 1. ročníku tohoto závodu.

Dvě hodiny před  startem je v určeném prostoru postaven týmový stan a vytvořeno zázemí pro naše jezdce a zároveň pro sponzory týmu. Atmosféra je úžasná, přibývají fanoušci cyklistiky a okolí se doslova zaplňuje účastníky závodu. Na každém je vidět napětí před startem. Náš tým se postupně schází k poradě o týmové taktice, vzájemné pomoci na trati, počasí a zajištění místa občerstvení.

Čas do startu se blíží, jezdci se řadí v určených startovních koridorech. Je to opravdu těžko představitelné množství cyklistů na tak malém prostoru. Doufejme, že vše proběhne bez problémů a všichni se dostanou do prostoru ostrého startu závodu v Hostivici v pořádku. Startér začal odpočítávání a přesně v 10:00 bylo odstartováno. Doslova nekončící proud cyklistů opouští prostor Strahova směrem k západnímu okraj Prahy. Naši jezdci se pohybují bezpečně v popředí balíku a bez problémů se dostávají do prostoru ostrého startu. Je odmáváno a okamžitě se začíná nastupovat. Trať závodu je v první třetině zvlněná bez delších stoupání a tak je většina nástupů a pokusů o únik rychle zlikvidována. Rozhodovat se bude později, ale obezřetnost je určitě na místě.

Přichází rychlostní prémie v Žilině, situace je trochu nepřehledná, ale později se dovíme, že zelený dres pro spurtéra závodu získal náš David Černohorský. Bravo máme první dílčí úspěch a dobře našlápnuto. Teď jen nenechat odjet nějakou silnou skupinu bez našeho zastoupení. Bohužel po pár kilometrech odskakuje z balíku silná trojice ve složení Nežerka, Helcel a Gonda. Nikdo od nás v ní není. Její náskok rychle narůstá a blíží se k jedné minutě. Z balíku se dopředu posouvají naši Jirka Horký a Tomáš Dudek a snaží se co nejvíce eliminovat výhodu odjetého tria a pomoci Michalovi Kollertovi v boji o vítězství. V nejtěžším stoupání kolem hradu Křivoklát je odjetá skupina na dohled a na konci stoupání je dojeta trojicí Michal Kollert, Jonáš Vojtěch a Richard Habermann. Vzápětí se dotahuje i Filip Endler a na čele závodu se vytváří silná sestava 7 jezdců. Převahu v ní mají 3 borci z týmu Lawi Giant a tedy těžký úkol bojovat proti přesile pro našeho Michala Kollerta. Jeho forma je však v posledních dnech více než dobrá a určitě si věří.

Vedoucích sedm jezdců pokračuje v dalším ostrém stoupání Sýkořice, kde odpadá Habermann. Druhá skupina s 3 našimi jezdci a Zdeňkem Štybarem je zhruba 1 minutu zpět. Čeká se na rozhodující nástup někoho z první skupiny. Stoupání z Nižboru na situaci nic nemění. Vedoucí šestice je stále pohromadě. Přijedou tak až na Strahov? Zúročí Lawi Giant svoji početní převahu? Zbylo někomu ještě tolik sil, aby to zkusil sám?

Všechny otázky vyřeší stoupání v Podkozí. Michal Kollert se rozhoduje  k ostrému nástupu a z vedoucí skupiny je s ním schopen držet krok pouze Jonáš Vojtěch. Dvojice má na vrcholu stoupání náskok 25 vteřin a pokračuje v nepolevujícím úsilí vstříc posledním 20 kilometrům závodu.  Teď je zde pouze otázka, jestli tito dva na čele vydrží vražedné tempo až do cíle nebo ještě budou dojeti čtveřicí s minutovou ztrátou za nimi.

Začíná posledních deset kilometrů, dvojice je již na okraji Prahy a její náskok se blíží ke 2 minutám. Začíná být jasné, že se mezi těmito dvěma jezdci rozhodne o celkovém vítězi. Michal Kollert jede převážně na špici a ukazuje svoji sílu a připravenost na tento závod. Je jasné, že horší než loni nebude, ale určitě chce víc. Má však velmi těžkého soupeře Jonáše Vojtěcha, který měl vloni i letos skvělou formu. Jak tento souboj skončí?

Poslední stoupání ke Strahovskému stadionu opět nic nerozhodlo. Michal na čele a Jonáš těsně za ním. Atmosféra je fantastická. V cílové rovince fandí tisíce lidí, kteří vytváří kulisu stejnou jako při Tour de France. Přichází poslední pravotočivá zatáčka před cílem, Michal je na první pozici v ostrém náklonu stále v čele. Posledních 100 metrů vzrušujícího souboje o vítězství. Povedlo se, fantazie. Michal Kollert ve spurtu ovládl 2. ročník L´Etape Czech Republic by Tour de France a to o 0,5 sekundy před Jonášem Vojtěchem. Obrovský úspěch pro Michala a tým Xeelo.

Závod pro náš tým však ještě zdaleka nekončí. Jak si vedou naši další závodníci? V cílové rovince se zhruba po 3 minutách objevuje na 8. místě Vláďa Uličný a hned za ním na 9. pozici přijíždí Jirka Horký. Takže Xeelo má v první desítce hned 3 jezdce a to je vynikající bilance. Do první dvacítky se na 17. místě vejde i Tomáš Dudek, který odvedl vynikající práci pro tým v rozhodujících fázích závodu. Díky za pomoc Tome. Nesmíme zapomenout ani na Jakuba Musila, který nejenže zajistil zázemí týmu, ale v prvním, pro něho tak náročném závodě, se neztratil a přijel na 172. místě.

 

V kratší variantě závodu na 91 kilometrů se z našeho týmu účastní Tomáš Cupl. Na trati si vede výborně a drží se ve vedoucí skupině. Korunuje své úsilí stupni vítězů také on? Vedoucí šestice jezdců se řítí do cílové rovinky, Tomáš bojuje, ale v poslední zatáčce mu to nevychází. Projíždí cílem na krásném 5. místě a v týmu panuje velká spokojenost s jeho dnešním výkonem.

Blíží se závěr celé této výjimečné akce. Sportovní komentátor Tomáš Jílek zve na stupně vítězů nejúspěšnější závodníky. Michal Kollert se obléká do žlutého dresu celkového vítěze a nad hlavu zvedá tu nejcennější trofej, vítězný pohár. Vzápětí musí na stupně ještě jednou a to pro puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře. Ocenění našeho týmu však zdaleka nekončí. Pro zelený dres nejlepšího spurtera si přichází David Černohorský. V kategorii nad 30 let je Michal Kollert první a Jirka Horký druhý. Vláďa Uličný bere v kategorii nad 40 let krásné 2. místo. Tomáš Dudek je v kategorii elite šestý. Tým Xeelo zanechává na celé akci výraznou stopu a ukazuje, že patří do nejužší špičky mezi amatérskými cyklistickými týmy v České republice. Dík patří také našim sponzorům za jejich podporu týmu, pořadatelům akce za profesionální zvládnutí celého závodu a divákům za vytvoření bouřlivé atmosféry na trati a v prostoru cíle.

Díky všem, byl to výjimečný závod s atmosférou hodnou slavné Tour de France.