Michal Kollert a Vladimír Uličný mistry ČR

Doslova zlatou se stala neděle 18. července v krátké historii Xeelo Cycling Teamu. Michal Kollert a Vladimír Uličný se stali mistry ČR S.A.C. v hromadném silničním závodě.

Akce se konala v Určicích u Prostějova. Trať samotného závodu byla situována na 16 km okruhu s převýšením 220m, asfaltovým povrchem a jedním krátkým kostkovým úsekem (pavé sektor). Na první pohled to vypadalo, že trať nebude profilově ani technicky náročná, ale opak byl pravdou. Prakticky ihned po startu v Určicích začalo nejdelší 2km stoupání, s převýšením 108m, které mohlo sehrát v průběhu závodu významnou roli. Dále pak následovalo několik krátkých sjezdů a stoupání s prudkými zatáčkami zakončených dlouhým sjezdem na nejnižší bod tratě. Návrat do cíle okruhu v Určicích se jel ve zvlněném terénu, ale prakticky celý proti větru. Takže opravdu klasikářský okruh se vším všudy a tedy předpoklad pro napínavý průběh závodu.

Jako první, 11:00, v kategorii 40-49 let, vyrazil na trať 5 okruhů o celkové délce 80km Vláďa Uličný. Od počátku se pohyboval v přední části balíku asi 60 jezdců a s přehledem kontroloval situaci na čele. Ve třetím kole na úseku pavé při silném otřesu Vláďa přišel o Garmina a tím o všechna data,  která při závodě používá. Jak sám později přiznal, chvíli uvažoval, zda se má pro něho vrátit, čímž by však zřejmě ztratil závod. Nakonec a naštěstí u Vládi zvítězila touha poprat se o mistrovský dres i bez dat z počítače a jet jako za starých časů tzv. na pocity. A vyplatilo se. V posledním okruhu ve stoupání z Určic za to Vláďa vzal a začal se vzdalovat soupeřům. Nejprve 15m, za chvíli 50m a pořád nikdo z balíku nesjíždí. Vláďa se cítí dobře, mohl by ještě přitopit a také tak dělá. Na vrcholu kopce náskok narostl na 150m a Vláďa vsází vše na jednu kartu, pojede sám a zkusí tak dojet až do cíle. K překvapení všech jeho náskok neklesá, ale naopak roste. Vláďa jede úžasně a ukazuje svoji třídu, zejména v jízdě proti větru. Najednou 1km do cíle a soupeři v nedohlednu. Tak se ještě chvíli zmáčknout a je tu cílová čára a první titul mistra ČR pro Vláďu Uličného. Dokázal to, jel perfektně a zvítězil o více než 1 minutu. Jasná ukázka výkonnosti, přehledu a určení správného momentu kdy zaútočit z vedoucí skupiny. Takže první zlato pro Xeelo.

Závod kategorie 30-39 let odstartoval v 13:35. Na trať 6 okruhů o délce 96km se vydala trojice jezdců týmu ve složení Michal Kollert, Martin Vodák a Tom Cupl. Plán byl jasný. Vzhledem k profilu trati se pojede na Michala, který se ve druhé polovině závodu pokusí nastoupit a odjet v kopci. Martin a Tom budou pro Michala sjíždět nástupy ostatních týmů. Průběh závodu probíhal zhruba podle těchto představ. Kluci se snažili, aby nikdo neodjel, zejména největší Michalův soupeř Martin Boubal z týmu Weber. Ve třetím okruhu v nejdelším kopci Michal nastoupil a udržel se ho pouze zmiňovaný M. Boubal. Do cíle však bylo ještě hodně daleko, takže šlo z Michalovy strany pouze o test soupeřů. Do čela se brzy vrátili další závodníci a utvořila se skupinka 12 nejsilnějších, kteří ve stejném složení pokračovali až do posledního, šestého kola. Zde se pak začaly dít věci. V posledním dlouhém stoupání Michal opět drtivě nastoupil a ze skupiny za ním uvisel pouze M. Boubal. Na vrcholu kopce měli náskok více než 30 sekund a začínalo být jasné, že pokud budou spolupracovat, vydrží ve dvou až do cíle. Pro Michala to bylo v tento moment složité.  Přivézt si M. Boubala do sprintu o titul? Všeobecně se ví, že je ve sprintu opravdu třida. Dokážu to? Ano dokážu, když do toho dám všechno, co ve mně je a co jsem pro to v přípravě udělal. Stojíme před cílovou rovinkou a čekáme. Projíždí vozidlo rozhodčích a za nimi 2 jezdci. Zhruba 100m před cílem Martin drtivě nastupuje, je na úrovni Michala, ale ten jeho nástup zachytává. Jedou bok po boku v silném protivětru každý na maximu svých schopností. Úžasný souboj. Najednou je zřejmé, že Michal se posunuje vpřed a opravdu je na pásce o centimetry první. Neuvěřitelné, porazil ve spurtu jasného favorita a je mistrem ČR. Ukázka co dokáže bojovnost a vůle v cestě za vítězstvím. Druhé zlato pro Xeelo.

Do výčtu úspěchů týmu patří i sobotní mistrovská časovka v Tovačově, kde bral Tom Cupl 4. místo a Martin Vodák 8. místo. V ten samý den navíc zvítězil Tomáš Dudek v závodě Okolo Melechova. Na jeho vítězství je pikantní, že na závod přijel v rámci tréninku na kole, poté absolvoval vítězný závod a po vyhlášení výsledků pokračoval v tréninku na kole směrem domů.

Je úžasné, že máme dva mistry ČR v jeden den. Ještě úžasnější ale je, že se to povedlo v prakticky novém týmu, který se na cyklistické scéně profiluje teprve druhým rokem. Dík patří všem, kdo k tomu jakkoli přispěli. Ne všichni můžou zvítězit, důležité ale je, že se na sebe můžeme spolehnout a že nás to baví. Prostě Xeelo Cycling Team.