Xeelo na stupních vítězů na klasice Lawi Tour

V neděli 29. srpna se ve Vinařicích opět po roce jela česká klasika Lawi Tour.

Na peloton o přibližně 120 závodnících čekala náročná 96 km trať s 10 vloženými sektory zahrnujícími šotolinový, písčitý a štěrkový povrch.

Tým Xeelo jel ve složení Michal Kollert, Tomáš Dudek, Vláďa Uličný, Martin Vodák a Tomáš Cupl. Ambicí bylo zabojovat o stupně vítězů a získat další body do hodnocení celoroční soutěže Road Cup.

Počasí závodu přálo, ale po silných deštích v předchozích dnech bylo jasné, že sektory budou plné vody a bláta. Proto tým neponechal nic náhodě a zajistil mechanický vůz vybavený potřebným materiálem pro případ technických potíží.

V 10:30 bylo odstartováno a početné pole se vydalo vstříc dobrodružství, které můžete zažít jen při této české klasice. Zpočátku se startovní pole drželo pohromadě, i když se objevovaly nástupy jezdců silného týmu Lawi Giant s cílem roztrhat peloton. Po projetí prvního sektoru se vykrystalizovala silná skupina asi 30 závodníků, která začala odjíždět zbytku startovního pole. Pro technické problémy s prasklým řetězem musel bohužel odstoupit Martin Vodák. Po zhruba dalších 10 km měl technický problém s kolem také Tomáš Cupl. Naštěstí se mu ho podařilo vyřešit, ale časovou ztrátu na čelo závodu se mu již nepodařilo zlikvidovat. Tým tak měl po 40 km v čelní skupině 3 závoďáky a naděje na dobré umístění po každém dalším zdárně překonaném sektoru rostla.

Po zdolání náročné betonové sekce Malé Toskánsko se čelo závodu přiblížilo do rozhodující fáze trati, kde čekaly poslední čtyři sektory situované na podmáčených polních cestách plných zrádného bláta. V čele se pohybovalo zhruba 15 jezdců a mezi nimi byli velmi aktivní i naši tři borci. Na zhruba 70 km, při křížení polních cest, bohužel Michal Kollert v čele závodu špatně odbočil a musel s velkým nasazením dohánět ztrátu. V této situaci ze špice balíku odjela dvojice závodníků Jonáš Vojtěch a Martin Boubal, která si vzornou spoluprací začala vytvářet rozhodující náskok. Z dalšího vývoje závodu bylo stále více zřejmé, že o prvních dvou místech je rozhodnuto a mezi dalšími 12 jezdci ve druhé skupině se rozhodne o celkovém třetím místě.

V posledním sektoru zastavil Vláďu Uličného defekt zadního kola, který byl díky blízkosti mechanického vozu rychle vyřešen a Vláďa se byl schopen rychle dotáhnout do skupiny bojující o třetí místo.

Samotný závěr závodu se odehrál v prudkém stoupání s cílem u Vinařického zámku. V souboji první dvojice se jako silnější ukázal Jonáš Vojtěch a s přehledem porazil Martina Boubala.  Boj o třetí místo rozhodl ve svůj prospěch náš Michal Kollert, který ukázal jak vrchařskou, tak i sprinterskou formu.

Úspěch týmu Xeelo v tomto opravdu náročném závodě dovršili Tomáš Dudek 2. místem v  kategorii nad 30 let a Vláďa Uličný 3. místem v kategorii nad 40 let. Nezklamal ani Tomáš Cupl, který i přes technické problémy dojel na 8. místě v kategorii nad 30 let. Vláďa Uličný navíc získal ve své kategorii dres mistra UAC pro rok 2021.

Všem našim borcům patří dík za předvedenou bojovnost a úsilí vynaložené na náročné trati. Za rok přijedeme určitě znovu!