Jak nám Krakonoš neukázal záda

V sobotu 20. června se konal silniční maraton napříč Krkonošemi pod názvem „Krakonošův cyklomaraton“. Nebyl to závod ledajaký, protože na startu v Trutnově se sešli téměř všichni čeští silniční profíci (pozn. chyběl pouze Zdeněk Štybar) včetně našich nejlepších cyklokrosařů a několika hvězd z mountainbikingu.

Za tým VIPRO dostali vstupenku do elitní společnosti silničářů Michal Kollert a Michal Dudek, přestože byl z důvodu pandemie koronaviru omezený počet účastníků. Na krátkou trať se vydal David Černohorský.

V deset hodin zaznívá startovní výstřel a na 134 km dlouhou trať míří první balík.  O pět minut později startuje balík eliťáků společně se závodníky na krátkou trať. Bohužel hory nám ukázaly svou méně přívětivou tvář a jede se za vytrvalého deště a chlad nás opravdu chladí.

Balík eliťáků na nic nečeká a tvrdí muziku od startu. Okolo třicátého kilometru se první profíci ve složení Josef Černý (CCC team), Adam Ťoupalík (Elkov Kasper) a Tomáš Višňovský (Česká spořitelna – Accolade) připojují k první skupině amatérů čítající už jen cca 20 závodníků, kde šlapou i oba naši Michalové. Tím se tempo začíná zvedat a skupina doslova letí údolím směr Svoboda nad Úpou a následně k očekávanému prvnímu opravdu těžkému stoupání na Pomezní Boudy. Před Pomezkami dochází některým dech a postupně odpadají a zařazují se do balíků přijíždějící zezadu.

Jako první se na vrchařské prémii na Pomezních Boudách objevuje trojice (Černý, Ťoupalík, Visňovský). Prémii posléze projede Michal Kollert doprovázen společností těch nejlepších a o chvíli později i Michal Dudek nabírající s mírnou ztrátou na nejlepší eliťáky. Prémii si závoďáci užívají v doprovodu bičování silného protivětru, který zvedá vodu valící se po silnici. Krakonoš dnes cyklisty fakt rád nemásurprised.

V pelotonu na krátké trati se v té době rozhoduje ve stoupání na Pomezní boudy boj o stupně vítězů, když naše barvy úspěšně zviditelňuje David Černohorský držící pozici stále do desátého místa.

Dlouhý sjezd do údolí vyžaduje maximální koncentraci, protože vody na silnici je tolik, že v zatáčkách je to opravdu tanec na vodě a sebemenší klopýtnutí by znamenalo tvrdé přistání. V údolí se tratě dělí, když dlouhá odbočuje vpravo do mírného táhlého stoupání směr Pec pod Sněžkou a odtamtud přichází další tvrdá zkouška odolnosti na Pražskou boudu. V tomto stoupání dochází k dalšímu dělení, když k čelu závodů se připojuje Jan Hirt (CCC team). Michal Kollert jede stále pěkný závod ve společnosti české elity a Michal Dudek na vršku stále drží umístění zhruba v první padesátce.

Závod nadělený do malých skupin pokračuje dalšími výjezdy na dvě vrchařské prémie na Strážné a Jánské Lázně, když kluci drží přibližně stejné pozice získané z předchozího výšlapu na Pražkou boudu.

Zatímco závodníci na dlouhé trati mají před sebou ještě několik tvrdých kilometrů, David se blíží k cíli a drží stále pozici do desátého místa. Malé skupinky krátké tratě protínají cíl a David přiváží pro naše barvy 6. místo celkově a bednu v podobě třetího místa v kategorii do 30 let. Super, Davide! Gratulujeme a děkujeme za skvělý výkon!

O hodinu později, po vítězi krátké trati, jako první protíná trutnovskou pásku Adam Ťoupalík, když za sebou nechává duo z CCC (Černý, Hirt). Michal Kollert přijíždí nakonec na 37. místě, ale zároveň se umísťuje na 3. místě v kategorii M30. Dneska druhý bronz, paráda! Velká gratulace, Michale! Na celkovém 76. místě protne pásku také Michal Dudek, který z důvodu obav pádu na vodě nespurtuje z početné skupiny, když v posledních 2 kilometrech se k Michalově skupině zezadu připojilo několik dalších závodníků.

Dnes to byl vskutku tvrdý den. Klobouk dolu každému, kdo dojel do cíle.

VÝSLEDKY

Trasa 134 km

Trasa 87 km

Michal Dudek při výjezdu na Přažskou boudu