Po zdravotních trablích, ale i nárůstu formy týmového svěřence Petra Fialy si tak na dlouhé trati 163 km vychutnal první letošní triumf – v posledním závodě RoadMarathonu. „Cítil jsem už dobrý nohy,“usmíval se unaveně ještě dva dny po víkendu. „Tradičně jsem zaútočil na Kelčovském sedle, odjeli jsme ve čtyřech, s Petrem (Fialou) ještě Swaczyna a Hradecký.“ Kolem přehrady se sjela v dešti ještě silnější skupina. Na Pustevny se stoupalo v zimě a dešti jako před měsícem po většinu Gira. Mlha, jen okolo deseti stupňů, přestože zbytek země ležel na slunci u vody. „Jeli jsme tempo, aby nám nebyla zima a ono se to proměnilo v útok. Zbyli jsme za chvíli už jen se dvěma kluky z krátké trati a pak víc než šedesát kiláků jeli sami ve dvou. Věděli jsme, že nás na druhý den čeká mistrák, ale raději jsme pořád jeli, abychom o náskok nepřišli. Nevěděli jsme přesně, jak jsme na tom a v údolích táhlo,“ pokračoval pozdější vítěz.

Poctivě střídali, jak jsou zvyklí, i když to nervali na hranu. Místy až 420 wattů, šest sedm minut… V posledním kopci na Kasárna už viděli, že se velká radost blíží. Fiala už v týdnu říkal, že by svého parťáka, mentora a kouče rád dovezl k vítězství. „Petrovi jsem navrhoval: Jeď, můžeš vyhrát všechno (Fiala byl letos nejlepší na Brdech, Mamutovi i Krakonošovi, pozn. red.). Na kiláku do cíle mně nastoupil a pak ze srandy shodil řetěz. Nic jsme si neříkali, chytili jsme se za ramena a jeli spolu vedle sebe. On mě pak trošku popostrčil, nechtěl být na čáře první,“ líčil vděčně Kollert (cílový čas 4:42:40), který se teď chystá na francouzskou L´Étape. Ještě jako pátý dojel skoro padesátník Vladimír Uličný (-9:33), jejich týmový druh z Xeela. „Máme opravdu velkou radost,“ shodují se i nad prvním místem z týmů. Fiala se stal vítězem RoadMarathonu 2023.

O den později nastoupili do mistrovského závodu ve slovenských Tlmačích. A po 228 zde převážně plochých kilometrech dojel Petr Fiala v první skupině sedmý. Možná ho trochu přepadlo zklamání: Kdybych býval nejel v Beskydech… Ale i tak zajel skvěle, předstihl i všechny členy týmu ATT Investments, kde mu předloni neprodloužili angažmá… Kollert jednou spadl, pak měl defekt předního kola, ale dotáhl ztrátu. V posledním z osmi okruhů se už v natahovaném pelotonu neudržel a dojel s devítiminutovou ztrátou.

Foto: Jiří70

Zdroj a celý článek zde na roadcacling.cz